Dula

Dula

stránky se připravují 🙂

Historie dul 
Dnešní význam dula, tedy žena, která jinou ženu provází těhotenstvím, porodem a šestinedělím známe zhruba od 60.let 20.století. Původní význam historicky sahá až do Starého Řecka, kde "doula" byla doslova "žena otrokyně".  Popularita dul a jejich oblíbenost u budoucích rodičů vzrostla mimo jiné  díky četným studiím, které ukázaly, že pouhá přítomnost duly u porodu snižuje potřebu medicínských zásahů do porodu (až o 20% kratší porod, 50% menší počet CS, 40% méně analgetik) a také zvyšuje šanci, že bude matka po porodu úspěšně kojit.
Ženy podporující ženy u porodu a v rané fázi mateřství jsou známé odpradávna téměř ve všech kulturách. 

V současné době jsou ustáleny dva pojmy - porodní dula a poporodní dula. Některé duly se rozhodnou plnit obě role zároveň, jiné se zaměří jen na jednu z nich.  

Efekt duly 
Studie ukázaly, že i jen pouhá přítomnost duly u porodu může mít pozitivní vliv na 
- větší šance na spontánní vaginální porod 
- větší šance na kratší porod 
- větší šance na úspěšné kojení 
- větší šance na vyšší citlivost a péči o novorozence 
- nižší pravděpodobnost porodu cisařským řezem 
- nižší pravděpodobnost asistovaného vaginálního porodu (kleště, vex)
- nižší potřeba užití analgetik včetně epidurálu u porodu
- nižší pravděpodobnost rozvoje poporodní deprese 

Dula pomáhá a podporuje ženu, aby zvládla porod tak, jak sama nejlépe zvládne . Není žádná správná nebo špatná cesta jak porodit, ani neexistuje žádný ideál, se kterým by se žena měla poměřovat. Dula ženu informuje o možnostech, podporuje ženu v jejích rozhodnutích, zároveň však nemá kompetence hodnotit zdravotní stav, protože ačkoliv má dula obvykle speciální výcvik, není považována za zdravotníka. 

Kdy kontaktovat dulu 
Kontaktovat dulu můžete v podstatě kdykoliv během těhotenství, dokonce ještě před plánovaným těhotenstvím, a to v případě porodní duly.  Nicméně obvykle se klienti s dulou spojí kolem 20tt. Vzniká tak dostatek času pro komplexní přípravu na porod, kojení a šestinedělí.  Poporodní dulu je vhodné kontaktovat jestě během těhotenství, ale samozřejmě můžete i po porodu.

První kontakt je nejčastěji po telefonu nebo e-mailu a většina dul nabízí úvodní schůzku. Toto setkání je vhodné využít jako možnost seznámení se a poznání, jestli si vzájemně sednou. A to jak ze strany páru (je vhodné, aby byl přítomen i partner ženy), tak ze strany duly.  

Vytvořte si webové stránky zdarma!